Ósmoklasiści w TOEE w Zalesiu

Uczniowie klas 8a, 8b, 8c pod opieką pań: Anny Kowalczuk i Elżbiety Buczkowskiej udali się do Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu. Po przybyciu na miejsce zostali podzieleni na dwie grupy. Pod opieką wykwalifikowanych pracowników naukowych rozpoczęli warsztaty. Pierwsza grupa uczestniczyła w zajęciach w laboratorium, gdzie na eksperymenty  czekały menzurki, pipety oraz azot. Prowadząca zajęcia wyjaśniła reakcje chemiczne, jakie zachodzą między ciekłym azotem a innymi substancjami. Doświadczenia wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczniów. Z pomocą pani prowadzącej uczniowie mogli zamrozić żywność ciekłym azotem. Zobaczyli oraz dowiedzieli się, dlaczego pod wpływem azotu żywność zmienia swoją strukturę. Uczestniczyli  również w eksperymencie z nadmuchanym balonem.

Druga grupa uczestniczyła w zajęciach przyrodniczych dotyczących życia zwierząt leśnych. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali opowiadań o dzikich zwierzętach oraz o ekosystemie. Następnie uczniowie zostali wprowadzeni w „mikroświat”. Były to zajęcia z użyciem mikroskopów, pozwalające zobaczyć rzeczy, których na co dzień nie jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem.

Pobyt w ośrodku zakończyliśmy ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. To był udany dzień!

A. Kowalczuk

Udostępnij:

Facebook
Twitter