Laboratoria Przyszłości na technice i informatyce

Dzień 23 listopada 2023 r. w klasie 6b upłynął pod hasłem „Laboratoria Przyszłości”. Na lekcji techniki szóstoklasiści pod okiem p. Donaty Ćmielewskiej pilnie zdobywali nowe umiejętności związane z działaniem i obsługą stacji lutowniczej, zakupionej w ramach „Laboratoriów Przyszłości”. Stacje lutownicze mają wiele zastosowań: lutowanie i  wylutowywanie elementów elektronicznych, przewodów, tworzenie stabilnych połączeń w modelarstwie. Za pomocą lutownicy można wykonać trwałe połączenia, przez które w przyszłości będzie mógł płynąć prąd elektryczny.

Uczniowie  z zapałem uczestniczyli w zajęciach. Na płytkach drukowanych lutowali elementy elektroniczne, ćwicząc umiejętności posługiwania się stacją lutowniczą. Pomocna w praktycznej nauce lutowania okazała się tzw.” trzecia ręka”, umożliwiająca precyzyjne umocowanie niewielkich przedmiotów do stabilnego stojaka. Uczniowie dowiedzieli się, że dzięki stacji lutowniczej można wykonać samodzielnie wiele drobnych napraw.

Kolejna niespodzianka czekała na uczniów podczas lekcji informatyki. Tym razem szóstoklasiści zapoznali się z budową i działaniem drukarki 3d. Uczniowie z zapałem podeszli do nowego sprzętu. Wydrukowali ozdoby świąteczne, które mogą wykorzystać do ozdoby choinki. Obserwowali pracę drukarki 3D podczas wydruku. W oczekiwaniu na wydruki wykonali krótkie prezentacje multimedialne dotyczące wykorzystania druku 3d w różnych
dziedzinach życia.

Donata Ćmielewska

 

Udostępnij:

Facebook
Twitter