Lekcja WF z Moniką Pyrek

Lekcje WF z Moniką Pyrek

27 listopada 2019 r. uczniowie klas 5a i 5b wraz z wychowawczyniami wzięli udział w projekcie Kinder + Sport Alternatywne Lekcje WF z Moniką Pyrek. Celem projektu jest odwrócenie panującej wśród uczniów tendencji do biernego uczestnictwa w sporcie, poprzez pokazanie im tradycyjnych form aktywności sportowej oraz zachęcanie do czynnego uprawiania sportu, dzięki wykorzystaniu symulatorów będących w oczach uczniów interesującym i atrakcyjnym novum.
Lekcja trwała ok. 100 minut, a poprzedzona była 15-minutowym spotkaniem z Mistrzem Sportu Panią Moniką Pyrek.
Szczecińska olimpijka przedstawiła uczestnikom poszczególne stacje, objaśniła, jak będą przebiegać, a następnie poprowadziła rozgrzewkę, po której uczniowie i nauczyciele wychowania fizycznego zostali podzieleni na grupy i rozpoczęli swoje zajęcia.
Podczas lekcji uczestnicy korzystali z takich stanowisk interaktywnych jak:
  1. Koszykówka z wykorzystaniem interaktywnego systemu wspomagającego trening rzutowy
  2. Piłka nożna z systemem mierzącym siłę strzału i wspomagającym celność poprzez wskazywanie właściwego toru lotu piłki
  3. Rower stacjonarny zintegrowany z systemem Wirtualnej Rzeczywistości
  4. Stanowisko VR z aplikacjami zmagań sportowych w systemie Wirtualnej Rzeczywistości
  5. Bieg na 20 metrów z elektronicznym pomiarem czasu
  6. Test sprawnościowy z wykorzystaniem elektronicznego reflektomierza
  7. Przeciąganie liny z wykorzystaniem  elektronicznego symulatora
  8. Testy możliwości motorycznych i psychomotorycznych z wykorzystaniem stanowisk interaktywnych
  9. Mechaniczna ścianka wspinaczkowa z ruchomymi panelami wspinaczkowymi.
Był to wyjątkowy dzień, uczniowie z zadowoleniem ukończyli zajęcia. Otrzymali autografy oraz pamiątkowe dyplomy od Pani Moniki Pyrek. Zwieńczeniem spotkania było wspólne zdjęcie, które z pewnością będzie wszystkim uczestnikom przypominać tę niecodzienną lekcji i motywować do aktywności fizycznej.
Zapraszamy do galerii zdjęć.

Przyjazne dusze w Teatrze Polskim

Już Słowianie wierzyli, że ludzie i zwierzęta posiadają duszę. Po ich śmierci ulatuje ona w zaświaty, skąd czasem powraca na ziemię. Na temat dowodów na istnienie nieśmiertelnej duszy napisano już wiele. Jednak niektórzy wychodzą z założenia, że nie uwierzą, póki nie zobaczą. I taką wyjątkową okazję do spotkania z duchami miała grupa naszych ósmoklasistów. I nie potrzebna była do tego odwaga, a jedynie wolny listopadowy wieczór. A gdzie odbyło się owo niecodzienne spotkanie? Doszło do niego na scenach Teatru Polskiego, bo mowa tu o sztuce Przyjazne dusze. Jest to pogodna romantyczna komedia, która mówi o tym, co w życiu najważniejsze. Co robi para duchów, uwięziona miedzy światami, w letnim domu pod Londynem?  Jak może wyglądać Anioł Stróż? O tym trzeba samemu się przekonać oglądając przepiękną opowieść
o marzeniach, życiu i przemijaniu.  Ważna jest jej myśl przewodnia:
Najpiękniejszą rzeczą, jaka może nam się przydarzyć jest miłość, cała reszta jakoś się ułoży.

Konkurs Potyczki z „Panem Tadeuszem”

W obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości włączyła się cała społeczność  Szkoły Podstawowej nr 46 w Szczecinie. Jednym z punktów uczczenia tego narodowego święta był przygotowany przez p. Gawęcką konkurs Potyczki z „Panem Tadeuszem”. Wszak Adam Mickiewicz, autor znanej nie tylko naszym rodakom epopei narodowej, to jeden z Wielkich Polaków.  Nie każdy wie, że omawiana w szkole od lat lektura Pan Tadeusz wpisana została w 2014 r. na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata.
Konkurs skierowany był do uczniów klas ósmych. W potyczkach wzięło udział sześć dwuosobowych zespołów. Rozegrano trzy konkurencje, które oceniane były przez jury w składzie: pani wicedyrektor Regina Olszańska oraz Nikola i Roksana – przedstawicielki najstarszych w szkole klas. Walka o pierwsze miejsce była bardzo zacięta i rozstrzygnęła się w kilkuetapowej dogrywce. Ostatecznie laur zwycięzcy przypadł zespołowi z klasy 8 B – Bartkowi i Miłoszowi, który przysłowiowym rzutem na taśmę wygrał z przedstawicielami klasy 8 A – Sofią i Danielem.
Nikoli i Artemowi z klasy 8 B – za pomoc w przygotowaniu imprezy, oraz wszystkim uczestnikom konkursu – WIELKIE DZIĘKI J.
I ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem;
A com widział i słyszał, w księgi umieściłem.

W krzywym zwierciadle

Karykatura to  świadomie przedstawienie osoby, zjawiska, przedmiotu w sposób zdeformowany.  Może to być rysunek (zazwyczaj portret), gdzie przedstawienie postaci polega na wyolbrzymieniu i przesadnym wyjaskrawieniu pewnych cech jej wyglądu zewnętrznego. Pani Ewa Gawęcka wykorzystała gromadzone od lat w bibliotece szkolnej karykatury znanych polskich poetów i pisarzy do przygotowania konkursu W krzywym zwierciadle. Wyeksponowane zostały one na ścianie korytarza szkolnego a obok nich lista z nazwiskami twórców polskiej literatury. Zadaniem dla chętnych uczniów klas szóstych, siódmych i ósmych było  przypisanie nazwisk poetów i pisarzy do ich ponumerowanych karykatur. Zwycięzcą konkursu została Nikola z klasy 8 B. Gratulujemy!
Dobra karykatura to prawda wytrawiona kwasem.

Wieczór w Teatrze Polskim

Dla pięknych chwil warto żyć. I takimi dla naszej młodzieży klas starszych stają się wieczory w Teatrze Polskim, zainicjowane w tym roku szkolnym przez p. Gawęcką. Zamierzeniem nauczyciela jest stworzenie nowej dla szkoły tradycji – cyklicznych, pełnych humoru i dowcipu wieczorów w towarzystwie aktorów Teatru Polskiego.
Wyjścia na spektakle do istniejącego od 1949 r. przy ul. Swarożyca 5 teatru będą organizowane tylko dla małej grupy chętnych uczniów.
Po raz pierwszy zaproszona została w październiku wybrana młodzież klas ósmych na sztukę Okno na parlament. I jak to bywa na komedii pomyłek, wszyscy bawili się znakomicie.

A teatr  jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd.